MTA pályázatot nyert a BTK Szociológiai Intézete

2022. július 25. - 09:30

A DE BTK Szociológia és Szociálpolitika Tanszéke elnyerte az MTA Közoktatás-fejlesztési Kutatási Pályázat 4 éves támogatását. Az elnyert összeg 32 millió forint. A kutatás címe: Falusi kisiskolák a leszakadó térségekben.
A kutatócsoport vezetője: Czibere Ibolya

A program keretében a kutatócsoport vizsgálja a falusi kisiskolák hátrányos helyzetű diákjainak szociokulturális lemaradásait, és enyhítésük lehetőségeit. Ezzel összefüggésben feltárja a hátrányos társadalmi-gazdasági környezetben működő falusi kisiskolák jellemzőit, társadalomtörténeti kontextusait, a lokális társadalomban betöltött funkcióit. Vizsgálja a kistelepülések kisiskoláiban folyó pedagógiai munkát, elemzi a tanári attitűdöket, a hátrányos helyzettel és az etnikai hovatartozással összefüggő gyermeki hátrányok helyi sajátosságait, valamint az iskolai sikereket hátrányosan befolyásoló tényezőket. A nemzetközi tudományos eredményeket is felhasználva, a kutatócsoportban több szakmaterület szakemberei közösen dolgoznak ki a hátrányos helyzetű térségek falusi kisiskoláiban alkalmazható fejlesztési programot a gyermekek szociokulturális hátrányaiból fakadó iskolai lemaradások enyhítésére.