VEZETŐSÉG
IGAZGATÓ:
Dr. Venkovits Balázs
A központ tevékenységéhez kapcsolódó fő kutatási terület(ek): migráció és Észak-Amerika, magyar bevándorlás Kanadába és az Egyesült Államokba, magyar bevándorlás Kanadába az 1920-as években, utazási irodalom és migráció.
TITKÁR:
Lénárt-Muszka Zsuzsanna
A központ tevékenységéhez kapcsolódó fő kutatási terület(ek): a migráns/bevándorló szereplők testeinek narratív reprezentációjának vizsgálata a kortárs észak-amerikai (egyesült államokbeli és kanadai) novellisztikában.
A KÖZPONT TAGJAI
Dr. Barta Róbert
Blaskó Barbara Katalin
A központ tevékenységéhez kapcsolódó fő kutatási terület(ek): Kutatásai elsősorban magyar–olasz kapcsolattörténeti jellegűek, eddigi publikációi és konferencia-előadásai nagy része a 19. századvégi olasz bevándorlók (vállalkozók, szezonális munkások) magyar iparban betöltött szerepéhez kötődik. Ezzel kapcsolatban a friuli emigráció témakörét tekintette át részletesebben. Tervei között szerepel a téma további vizsgálata, újabb üzemtörténetek feltárása és a korabeli olaszországi magyar vállalkozások történetének kutatása.
Dr. Bozzay Réka Kornélia
A központ tevékenységéhez kapcsolódó fő kutatási terület(ek): Magyar diákok hollandiai egyetemjárása a kora újkortól a második világháborúig.
Dr. Csatár Péter Dezső
Dr. Glant Tibor
Grunda Marcell
Dr. Horváth Andrea
Katona-Kovács Lili Krisztina
A központ tevékenységéhez kapcsolódó fő kutatási terület(ek): Az olasz politikai nyelvezet. A disszertáció címe: A bevándorlás és a biztonság kapcsolatának ábrázolása az olaszországi jogi és politikai diskurzusban; témája: annak a kérdésnek a vizsgálata a diskurzuselemzés és a korpusznyelvészet eszközeivel, hogy milyen nyelvi elemek mentén válik a parlamenti diskurzusban biztonsági kérdéssé a bevándorlás.
Dr. Kerepeszki Róbert
Prof. Dr. Kozma Gábor
Lakó Zsigmond
A központ tevékenységéhez kapcsolódó fő kutatási terület(ek): Olasz bevándorló irodalom, olasz bevándorló írók.
Prof. Dr. Lévai Csaba
A központ tevékenységéhez kapcsolódó fő kutatási terület(ek):
- Az Európából, Afrikából és Ázsiából Észak-Amerikába irányuló ki-, illetve bevándorlás történetének vizsgálata, különös tekintettel a földrajzi felfedezésektől az első világháború kirobbanásáig terjedő időszakra;
- Az atlanti-óceáni rabszolga-kereskedelem története (16-19. század), különös tekintettel az Észak-Amerikába irányuló forgalomra;
- A Magyarországról és a Habsburg Birodalom területéről az Észak-Amerikába irányuló korai kivándorlás története a kezdetektől a 19. század közepéig;
- Korai magyarországi útleírások Észak-Amerikáról és az Amerikai Egyesült Államokról a kezdetektől a 19. század közepéig;
- A korai diplomáciai és kereskedelmi kapcsolatok története Észak-Amerika, az Amerikai Egyesült Államok, illetve a Habsburg Birodalom és Magyarország között.
2020-ban jelent meg a kora újkori atlanti-óceáni rabszolga-kereskedelem, illetve az Észak-Amerikában kialakuló rabszolgatartó rendszerek történetét feldolgozó monográfiája. Jelenlegi kutatásai részben Bölöni Farkas Sándorra fókuszálnak. Mindkét kutatási iránya továbbfejlesztésével, könyvet szeretne írni az amerikai forradalom vezetői és a rabszolgaság kapcsolatáról, illetve, monográfiában kívánja összegezni a Bölöni – Tocqueville – Kossuth összehasonlításra vonatkozó kutatásai eredményeit.
Mathey Éva
A központ tevékenységéhez kapcsolódó fő kutatási terület(ek): Magyar–amerikai kapcsolatok története, különös tekintettel a két világháború közötti időszakra; magyar kivándorlás az Egyesült Államokba a századfordulón és a két világháború között; az amerikai közösségek története az Egyesült Államokban; a Kossuth-zarándoklat története.
Dr. Nagy Terézia
Dr. Orru Paolo
Dr. Pásztor István Zoltán
A központ tevékenységéhez kapcsolódó fő kutatási terület(ek): A hazai roma lakosság vizsgálata.
Dr. Pénzes János
A központ tevékenységéhez kapcsolódó fő kutatási terület(ek):
- a Debrecenbe irányuló – részben külföldi – tanulói migráció területi elemzése és hatásainak detektálása;
- a magyarországi térbeli társadalmi folyamatok feltárása kapcsán elsősorban a belső migráció vizsgálata – különös tekintettel a szuburbanizációra és az elmaradott települések vándorlási tendenciáira;
- a határon átnyúló kapcsolatok, beleértve a határforgalom kutatása;
- a hazai ingázás jelenségeinek elemzése
Prof. Dr. Pete László
A központ tevékenységéhez kapcsolódó fő kutatási terület(ek): A 19. századi magyar katonai emigráció Itáliában.
Dr. Pusztai Gábor
A központ tevékenységéhez kapcsolódó fő kutatási terület(ek): Magyar emigráció Hollandiába és a holland gyarmatokra a 18-20. században. Migráció Hollandiába a 16-21. században.
Dr. Schrek Katalin
A központ tevékenységéhez kapcsolódó fő kutatási terület(ek): Orosz–belga diplomáciai vita az 1830-as lengyel felkelés menekültjeinek a Belga Királyságba történő befogadásáról;
Adam Czartoryski lengyel emigrációs hálózata és annak működése a Balkánon és az Oszmán Birodalomban.
Simonné Prof. Dr. Csoba Judit
Szabó-Zsoldos Gábor
A központ tevékenységéhez kapcsolódó fő kutatási terület(ek): A búr háború magyar résztvevőinek vizsgálata, fókuszálva a motiváció és az emlékezet különböző aspektusaira.
Dr. Teperics Károly
Dr. Tóth Máté
Dr. Tózsa-Rigó Attila Győző
A központ tevékenységéhez kapcsolódó fő kutatási terület(ek): Kora újkori társadalom- és gazdaságtörténet. A közelmúltban a szakmai tevékenysége fókuszában a közép-európai üzleti hálózatok működési mechanizmusa állt. Ezeknek a hálózatoknak a fenntartásában kiemelt jelentősége van a részt vevő üzleti szereplők rövid periódusú mobilitásának, illetve a rokoni hálózatok kialakításánál akár hosszútávú migrációs tevékenységnek (áttelepedés, székhely-váltás).