Hírek

Életének 90. évében, 2025. január 27-én elhunyt Taxner-Tóth Ernő irodalomtörténész, a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézetének professor emeritusa.

A Debreceni Egyetem tizenkét új képzése jelent meg pénteken a felvételi tájékoztató kiegészítésében. A mostantól elérhető szakok szinte mindegyike az intézmény új campusán, Siófokon indul majd idén szeptembertől. A felvételizők február 15-ig adhatják be jelentkezésüket a Debreceni Egyetem képzéseire.

Szeptemberben megkezdi működését a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Mediterrán Nyelvek és Kultúrák Intézet égisze alatt a Spanyol Tanszék. Az új alapszakra elsősorban a régió spanyol nyelvet oktató középiskoláiból várják a jelentkezőket.

A váratlan osztálytermi helyzeteket modellezte kutatásában a matematika tanításához kapcsolódóan Kondé Zoltán pszichológus. A Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar Pszichológiai Intézet Általános Pszichológiai nem önálló Tanszék egyetemi adjunktusa a témában megjelent tanulmány társszerzőjeként elnyerte a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány Publikációs díját.

Danyi Dorottya és Nagyné Bacsó Judit pedagógusok vehették át első alkalommal a debreceni színjátszás és oktatás ikonikus alakjának emlékére a Debreceni Egyetem kezdeményezésére alapított Várhalmi Ilona-díjat. Az ünnepi eseménynek kedden a Vojtina Bábszínház adott otthont.

Kiemelt szerepet kapnak a hallgatók sportolási szokásának motiválásában a kortársak, a sporttevékenységek pedig képesek fölülírni a társadalmi háttérből fakadó hátrányokat is – derült ki a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar Nevelés- és Művelődéstudományi Intézet Neveléstudományi Tanszék egyetemi docensének kutatásából. Kovács-Nagy Klára az eredményeket ismertető angol nyelvű tanulmányért elnyerte a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány Publikációs Díját.

Gazdag képzési kínálattal, új alap- és mesterszakokkal, nyelvtanulási és kulturális lehetőségekkel, tehetséggondozási programmal és a tanulmányok magasabb szintű folytatásával – mesterszakokkal és doktori iskolákkal – várja leendő hallgatóit a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kara (BTK).

A Pannónia Ösztöndíjprogram támogatásával egyhetes terepmunka keretében ismerkednek január 10-15. között a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) oktatói, kutatói és PhD-hallgatói az autentikus, még a hagyományokat őrző macedón télközepi maszkos és alakoskodó szokással, a dzsoloma sajátos történetével. A kutatóút eredményeiről naponta élő közvetítésben számolnak be a résztvevők a közösségi médiában.

Több újdonsággal, az újlatin nyelvek és kultúrák alapszak spanyol szakirányával, az angol nyelvoktató, a nemzetközi tanulmányok, az infekciókontroll, a zenei menedzser, a klasszikus hangszerművész (zongorakísérő-korrepetitor), valamint a művészeti instruktor mesterszakokkal várja az idei általános felvételi eljárásban a jelentkezőket a Debreceni Egyetem. A leendő elsőéveseknek február közepéig van idejük arra, hogy eldöntsék, hol szeretnék folytatni a tanulmányaikat.

Mit tegyünk, vagy éppen mit ne tegyünk, hogy szerencsésen búcsúztassuk az óévet december 31-én, és hogy valóban boldogan induljon az újév január 1-én? A szilveszteri szokásokról, hagyományokról és babonákról Bartha Elek, a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar Néprajztudományi és Muzeológiai Intézet professzora mesélt a hirek.unideb.hu portálnak.